header
Sele Zeytini 

Sele zeytini tipi işlemede Edremit, Edincik, Gemlik gibi zeytin türleri kullanılır. Gemlik türü zeytin, siyah sofralık olarak en kaliteli çeşittir. Gemlik türünün özelliği ince kabuklu, küçük çekirdekli ve etli oluşudur ki İznik ve Gemlik yöresinde en kalitelileri yetişir. Piyasada sele zeytini diye satılan birçok ürünün aslında sele değildir, siyah salamura ve sele zeytini veya yağlı sele olarak satılmaktadır. Çünkü sele zeytini, genellikle çiftçinin kendi sofrasına koyduğu ve dostlarına hediye olarak verdiği, uğraşısı zor, üretim maliyeti yüksek olan özel bir üründür. Butik üretim yapan işletmelerden sele zeytini tedarik edilebilir.

Sele Zeytini genelde az tuzludur. Kıvırcık bir yapısı vardır, çünkü içerisindeki suyun çok büyük bir bölümünü dışarıya atmıştır. En lezzetli zeytin türüdür. Üreticilerin tamamının tüketmeyi tercih etmesi bu ürünün kalitesinin ve lezzetinin bir göstergesidir.

- Kuru Sele: İri taneli tuz ile bir kat zeytin, bir kat tuz ile bir kabın veya çuvalın içerisine doldurulur. Yoğun tuz, zeytinlerin içindeki acı suyun büyük bir kısmının dışarı çıkmasını sağlar ve zeytin bir ay gibi kısa bir sürede yeme yapar. Sadece çok hafif bir acımsı tat kalır. Dayanma süresi kısadır. Genellikle hasat zamanında, zeytini kısa bir sürede olgunlaştırıp tüketmek için yapılır.

- Teneke Sele: Siyah zeytinler tuz ve zeytinyağı ile harmanlanarak 30 kg ve altındaki kaplara doldurulur. Tuz, zeytinlerin içerisindeki acı suyu dışarı salmasını sağlar ve acılığını giderir. Kuru seleden farkı olgunlaştırma aşamasında içerisine yağ eklenmesidir. Bu da zeytinin tamamen kurumasını önlemek ve uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilmesi içindir.

- Yağlı Sele: Sele zeytini kapsamına girecek bu tür bir olgunlaştırma şekli yoktur. Salamura tipi zeytin yıkanır ve bitkisel yağ kullanarak yağlanır. Sele zeytini olarak satılanların ne yazık ki çok büyük bir bölümü aslında salamura zeytindir. Bu tür zeytinler genelde yağlı sele olarak satılsa da sadece sele zeytini adı altında da satıldığı görülür.

Sele Zeytininin diğerlerine göre üretim maliyeti daha yüksektir. Salamura zeytini olgunlaştıktan sonra ağırlığından %10 fire verirken, sele zeytini %35 fire verir. Sele zeytini kuru üzüm misali içerisindeki suyun büyük bir bölümünü vererek kıvırcıklaşır. Bu nedenle üretim maliyeti artar. Sele zeytini, küçük kaplarda yapıldığından işçilik maliyeti ve stoklama maliyeti çok yüksektir. Tüm bu nedenle sele zeytininin salamura zeytine göre biraz daha pahalı satılmasına neden olur.

 
Salamura Zeytin
Baskıdan Dolayı Yanak Yapmış 
   
Sele Zeytin
Her Zaman Kıvırcıktır ve Eziklik Yoktur.jQuery Menu by Apycom